Upozornenie návštevníkov strediska Skalka.

Od pondelka (15.4.2024) prebieha výmena kotviacich lán vysielača Suchá hora. Počas prác je zakázaný pohyb popod kotviace laná na trase smer Bystrické sedlo cez štadión Rudolfa Čilíka. Obchádzková trasa bude vyznačená smerom cez zjazdovku popod lanovku Pekná vyhliadka a okolo vysielača po červenej turistickej značke. Prosím dodržujte usmernenia pracovníkov a značenie obchádzkovej trasy ktoré pripravia pracovnici Towercom.

SKALKA 12. 11. 2023

Prvá snehová nádielka  tejto sezóny ( 2023/2024 ) na Skalke.

Asistencia na pretekoch BIKE AND ROLL

V sobotu 27. 5. 2023 sa konali cyklistické preteky BIKE AND ROLL na Skalke pri Kremnici. Horská služba Kremnické vrchy tradične asistovala na spomínanom preteku. Asistencie sa zúčastnili šiesti záchranári, ktorí zasahovali iba raz pri svalových kŕčoch mladého pretekára. Ten bol ošetrený a transportovaný terénnym autom do cieľa preteku, kde bol odovzdaný rodičom.

SKALKA 18. 03. – 19. 03. 2023

Pekné počasie a asi jedna z posledných možností lyžovať v tejto sezóne, priviedli na Skalku množstvo bežkárov a lyžiarov.

V sobotu doobeda bola Horská služba Kremnické vrchy požiadaná o pomoc pre 48 ročného lyžiara z Nitry, ktorý si pri páde na lyžiach poranil dolnú končatinu a nebol schopný ďalšieho pohybu. Záchranári zraneného muža ošetrili a transportovali pomocou skútra a snežných saní na stanicu horskej služby, kde bol neskôr odovzdaný do sanitky RZP.

O cca 13:00 boli horskí záchranári znovu požiadaní personálom lanovky o pomoc pre 13 ročného chlapca. Ten si tiež po páde na lyžiach privodil úraz. Zranený bol najskôr ošetrený a transportovaný kanadskými saňami po zjazdovke. Následne pomocou skútra a snežných saní prevezený na stanicu horskej služby. Aj v tomto prípade bola privolaná sanitka RZP, ktorá odviezla chlapca na ďalšie vyšetrenie do nemocnice v Žiari nad Hronom.

STRETNUTIE HORSKÝCH ZÁCHRANÁROV NA KRÁĽOVEJ STUDNI.

V piatok 9.12.2022 sa konalo stretnutie horských záchranárov z oblasti Kremnické vrchy, Veľká Fatra, Martinské hole. Zúčastnilo sa ho 20 profesionálnych a 60 dobrovoľných záchranárov, ktorí spolupracujú v spomínaných oblastiach. Cieľom stretnutia bolo zhodnotenie spolupráce a predstavenie novej vízie do budúceho roku 2023.

Asistencia na preteku Zabehni zdravie (30. 07. 2022)

Horská služba Kremnické vrchy asistovala v sobotu ( 30. 7. 2022 ) na 11. ročníku charitatívneho behu Zabehni zdravie. Aj napriek nepriaznivému počasiu, ktoré panovalo v Kremnici skoro celý deň sa preteku zúčastnilo okolo 170 bežcov. Všetci zúčastnený pretekári úspešne odbehli trasu, ktorá smeruje ulicami mesta a nikto sa pri športovom výkone nezranil.

SKALKA – 19. 03. 2022

V poobedňajších hodinách bola Horská služba Kremnické vrchy požiadaná o pomoc z lyžiarskej trati Skalka SKI RESORT. Došlo k zrážke dvoch lyžiarov. Po kolízii ostala žena-lyžiarka krátko v bezvedomí, a po prebratí si okolnosti zrážky nepamätala. Druhý lyžiar nemal vážnejšie zranenia.
Lyžiarke bola podaná neodkladná zdravotná starostlivosť a následne ju horskí záchranári transportovali pomocou snežného skútra a zvozných saní na heliport. Tu si ju prevzal lekár z Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby. Pacientka bola letecky transportovaná do nemocnice v B. Bystrici na ďalšie vyšetrenia.

49.ročník Bielej stopy 2022

Tento víkend sa na Skalke bežal už 49. ročník vytrvalostných pretekov na lyžiach Biela Stopa. Tak ako po minulé roky aj tento rok naši členovia pomáhali pri organizovaní a dohliadali na bezpečnosť pretekárov. Nádherné slnečné počasie a dokonale pripravené bežecké trate nám ako Horskej službe vela práce nepriniesli. V sobotu sme pomohli pretekárke ktorá si pádom privodila úraz kolena, ktoré sme na mieste ošetrili a zranenú sme previezli na Skalku, kde bola odovzdaná posádke RZP. Okrem dalších pár drobných odrenín sa do konca víkendu na pretekovej trati už nič vážne nestalo a tak môžeme tento ročník zhodnotiť ako mimoriadne úspešný. Celkovo sa asistencie zúčastnilo 24 dobrovolných záchranárov HS.

Mali sme však zastúpenie aj v štartovom poli, na 50 km trati bojoval náš kolega Tomáš Javúrek s číslom 113 obsadil výborné 11 miesto.
Na kratšej 25 km trati náš kolega Ivan Petráš s číslom 1210 obsadil 30 miesto.

Foto: Ivan Čilík