SKALKA – 29. 01. – 31. 01. 2020

Od piatku ( 29. 01. 2020 ) až do soboty večer ( 30. 01. 2020 ) v nižších polohách pršalo, no na Skalke husto snežilo. Pripadlo cca 20 cm nového snehu.
V sobotu sa cez deň držala teplota okolo -2 st. C a večer klesla až na -10 st. C.
V Nedeľu bolo jasné počasie. Teplota vystúpila z -10 st. C na -7 st. C

Oproti sobote bola návštevnosť na Skalke podstatne vyššia. Horský záchranári však nemuseli zasahovať pri žiadnom úraze.

Pomoc pri celoplošnom testovaní na COVID-19

Záchranári Horskej služby Kremnické vrchy pomáhajú pri celoplošnom testovaní ktoré sa vykonáva na území Slovenskej republiky.

SKALKA 02. 01. – 03. 01. 2021

Počas prvého víkendu nového roka, bolo lyžiarske stredisko na Skalke uzatvorené z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácii na Slovensku.

Horská služba Kremnické vrchy a Horská záchranná služba sú nápomocní bežkárom a turistom, ktorí stredisko navštevujú na základe výnimky povoľujúcej pobyt v prírode vrátane individuálneho športu v rámci okresu.

Skalka 29. 12. 2020

Po výdatnom nočnom snežení pribudlo na skalke 30 – 40 cm nového snehu. Táto skutočnosť prilákala na Skalku množstvo ľudí, ktorí sa prišli potešiť z prvej zimnej snehovej nádielky.
Veľa sánkarov na jednom kopci však zapríčinilo prvé drobné úrazy.

SKALKA 24. 12. 2020

Príjemné prežitie vianočných sviatkov, a všetko dobré do nového roku vám praje …

Horská služba Kremnické vrchy

POĎAKOVANIE

Dňa 21. 11. 2020 sa uskutočnila nočná záchranná akcia. Horská služba Kremnické vrchy a Horská záchranná služba pátrali po 36-ročnom mužovi. Ten utrpel zranenia po asi 15 metrovom páde zo skaly. Záchrannej akcie sa zúčastnilo 27 horských záchranárov.

SKALKA 05. 09 – 06. 09. 2020

Na Skalke pri Kremnici cez víkend prebehol 12. ročník pretekov RUN&WALK. V sobotňajšom bežeckom preteku sa v štyroch kategóriách (maratón, polmaratón, hoby, nordic walking) zúčastnilo 112 pretekárov. V nedeľu sa konal Slovenský pohár v behu na kolieskových lyžiach, ktorého sa zúčastnilo 48 pretekárov.
Zdravotnú asistenciu na uvedených pretekoch vykonávala Horská služba Kremnické vrchy. Spolu za dva dni sa jej zúčastnilo osem horských záchranárov. Ošetril sa jeden úraz.

Skalka – 15. 8. 2020

V sobotu boli horskí záchranári požiadaný o pomoc pre 24 rožného muža z Poľska. Ten vypadol na ferratach v ceste „Výzva“.  Horskú službu privolali turisti ktorí počuli volanie o pomoc.
Záchranári k mužovi zlanili a po zhodnotení jeho zdravotného stavu zahájili jeho spustenie na zem. Tu zahájili protišokovú terapiu, nakoľko muž upadol do bezvedomia z dlhého asi 30 minútového visu v sedacom úväze. Po úspešnej terapii bola nasadená intravenózna liečba.
O spoluprácu bola požiadaná posádka VZZS, ale pre búrku ktorá sa blížila nemohla zasiahnuť. Zranený bol preto odovzdaný do sanitky RZP.
Akcie sa zúčastnilo 11 horských záchranárov.

PÁTRACIA AKCIA – 3. 8. – 4. 8. 2020

V pondelok 3. 8. 2020 bola Horská služba kremnické vrchy požiadaná o súčinnosť pri pátracej akcii po 22 ročnom Slovákovi z Kremnice. Ten v ranných hodinách odišiel z domu a do večera sa nevrátil.
Do pátrania boli zapojení záchranári Horskej záchrannej služby, Horskej služby Kremnické vrchy, záchranári z Poľského TOPRu, ďalej Polícia SR, Letka Ministerstva vnútra, Hasičský a záchranný zbor.
Napriek snahe všetkých zúčastnených zložiek sa telo mladého muža podarilo nájsť v poobedňajších hodinách nasledujúceho dňa, žiaľ bez známok života.
Po obhliadke privolaného lekára a potrebných úkonoch, bolo telo nebohého prevezené a odovzdané pohrebnej službe.

SKALKA – 25. 07. – 26. 07. 2020

Služba cez víkend prebehla bez úrazu, aj keď návštevnosť na ferratach bola vysoká.

Cez víkend prevládalo polooblačné počasie, ale v poobedňajších hodinách vždy pršalo. Chodníky na ferratach sú preto rozmočené a zablatené. Je potrebné zvýšiť opatrnosť pri pohybe v skalnatom teréne a dodržiavať pravidlá platné pre bezpečný pohyb na ferratach.