Po niekoľkodňovom výdatnom snežení padlo v Himalájach veľa lavín. Jedna žiaľ zas…

Po niekoľkodňovom výdatnom snežení padlo v Himalájach veľa lavín. Jedna žiaľ zasiahla základný tábor pod Dhaulagiri, na ktorej práve pôsobila slovenská expedícia. Podľa správ sú nezvestní dvaja Slováci a traja Nepálci.
Len ťažko sa píšu slová na tento článok. Pri správe tohto typu si hovoríte, nech je to radšej len sen. Žiaľ nie je. Správy z Nepálu hovoria o dvoch nezvestných Slovákoch. Zatiaľ máme len neúplné informácie. Lavína sa z Dhaulagiri zrútila v utorok 14.októbra 2014 a nie je celkom jasné, či dopadla priamo na základný tábor alebo v jeho blízkosti. Zdroje však jasne uvádzajú, že po páde lavíny ostali nezvestní dvaja Slováci. Jeden zdroj uvádza mená Majan Martik (60 rokov) a Vladimir Skavar (58 rokov), mená z druhého zdroja sú John Matik a Vladimir Syvansar. Aj keď sú mená nepresné, podobnosť mien a veku je pre nás jasná. Nezvestní sú zrejme vedúci expedície Janko Matlák a jeho parťák z niekoľkých expedícií Vladimír Švancár.
Ostatných ôsmich členov expedície (sedem Slovákov a jedného Čecha) museli zo zajatia snehu vyslobodiť v stredu pomocou vrtuľníka.
Posledná správa od chalanov bola z pondelka 13.októbra 2014. Na svojej expedičnej stránke dhaulagiri2014.expedition.sk písali: „Sneží, sneží, stále sneží …. Stále čakáme v BC na lepšie počasie 🙁 Všetci veríme, že sa počasie ešte umúdri."


Po páde lavíny na Dhaulagiri nezvestní dvaja Slováci