SKALKA 17. 01. 2019

SKALKA 17. 01. 2019

Streda bola pre horských záchranárov veľmi rušná. Doobeda v priebehu dvoch hodín museli zasahovať tri krát, a to v tento deň nebolo všetko.

Okolo 10:30 hod. bola prijatá žiadosť o pomoc pre lyžiara. Išlo o 13 ročného chlapca z Bratislavy, ktorý si pri páde v strednej časti zjazdovky Pekná vyhliadka poranil koleno. Záchranári chlapca ošetrili a po naložení do vákuového matracu transportovali pomocou skútra a zvozných saní na stanicu Horskej služby Kremnické vrchy ( HSKV ).

Desať minút po príchode so zraneným na stanicu HSKV bol ohlásený ďalší úraz. Muž vo veku 23 rokov pri jazde na lyžiach nabúral do malého vleku. Ten sa nachádza v krajnej časti zjazdovky Pekná vyhliadka. Po náraze lyžiar ostal ležať v bezvedomí s ťažkým poranením hlavy. Po príchode k zranenému začali horskí záchranári muža ošetrovať a zároveň požiadali o súčinnosť vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu (VZZS). Nakoľko neboli vhodné letové podmienky pre vrtuľník, zahájili záchranári transport zraneného muža na stanicu HSKV, kde bol odovzdaný do sanitky RLP.

Počas nakladania do sanitky zazvonil telefón so žiadosťou o pomoc tretí krát. Freeridista lyžujúci vo voľnom teréne nabúral do stromu. Po náraze ostal bezvládne ležať, pretože si vážne poranil chrbticu. Poranený muž sa nachádzal v strmom teréne lesného porastu. Záchranári museli po jeho ošetrení a zafixovaní začať s transportom pomocou lanovej techniky. Po vytiahnutí na hrebeň v mieste, kde sa nachádza bežecká trať, naložili mladého muža na zvozne sane a pomocou skútra previezli na stanicu Horskej záchrannej služby ( HZS ). Nakoľko stále pretrvávali nevhodné letové podmienky bola privolaná sanitka RZP.

Približne o 17:00 hod. nahlásila nezvestnosť svojho muža žena zo Žiaru nad Hronom. Ten sa podľa jej informácii vybral na celodennú túru do Kremnických vrchov. Posledný telefonický kontakt s ním mala okolo 14:00 hod. V rozhovore jej povedal, že nevie presne kde sa nachádza, ale smeruje smerom na chatu Hostinec. Po tomto telefonáte sa jej už nepodarilo s ním skontaktovať.
Na základe týchto informácii horská služba zahájila prípravu na nočnú pátraciu akciu . Z uvedeného dôvodu smerovali na Skalku ďalší záchranári. Títo na ceste za Kremnicou smerom na Skalku stretli turistu s lyžami upevnenými na batohu. Zastavili pri ňom a z krátkeho rozhovoru vyplynulo, že ide o nezvestného muža. Tomu sa pri túre v chladnom počasí vybil mobil a preto ho nebolo možné nijako kontaktovať alebo lokalizovať. Nakoľko muž nebol zranený, pokračoval ďalej k svojmu autu do Kremnice a pátracia akcia bola ukončená.