Trojkráľová služba

Trojkráľová služba

Po otvorení lyžiarského strediska na Králikoch 4.1.2016 a prvotných problémoch s OHDZ bola trojkráľová služba prvou skúškou pripravenosti horských záchranárov v tejto sezóne.
Chladné počasie, ktoré umožnilo prevádzkovateľom výrobu technického snehu, prilákalo do strediska množstvo návštevníkov, medzi ktorými nechýbali lyžiari, snoubordisti a návštevníci na sánkach.
Kvôli pretrvávajúcim nevhodným podmienkam na skialpinizmus v okolí BB do strediska zavítali aj skialpinisti, ktorí boli disciplinovaní a nepredstavovali pre lyžujúcu verejnosť riziko, nakoľko dodržiavali všetky pokyny členov HS a výstup hore zjazdovkou realizovali mimo vyznačených tratí.
Taktiež novela zákona o HZS, ktorá ukladá povinnosť nosiť prilby lyžiarom mladším ako 15rokov, prispela k zvýšeniu bezpečnosti na zjazdovej trati. Počas krátkeho prieskumu mali všetci oslovení lyžiari prilby riadne nasadené.

Celkovo členovia HS počas denného lyžovania ošetrili dva ľahšie úrazy, ktoré boli spôsobené neopatrnosťou a podcenením technického snehu. Večerné lyžovanie sa zaobišlo bez úrazov.

Hore zdar!

Michael Turcer
Horská služba Kremnické vrchy