Via ferraty Komín – cvičenie

Via ferraty Komín – cvičenie

V sobotu 4. 11. 2017 Horská služba Kremnické vrchy a Horská záchranná služba Kremnické vrchy uskutočnili spoločné cvičenie na novootvorenej via ferrate Komín. Cvičenie bolo zamerané na záchranu lezcov, ktorí budú potrebovať pomoc v náročnom lezeckom teréne.
Novinka v Kremnických vrchoch priťahuje mnohých nadšencov. Niektorí majú skúsenosti v zaistených cestách, ale veľa je takých, ktoré tieto skúsenosti nemajú a chcú túto aktivitu vyskúšať.
Už v sobotu počas cvičenia museli horskí záchranári pomáhať lezcovi, ktorý podcenil obtiažnosť a nastúpil do lezeckého terénu bez potrebného technického materiálu. Počas výstupu mu došli sily a nedokázal sa v exponovanom teréne pohnúť dopredu a ani vrátiť späť. Záchranári k nemu zlanili, zabezpečili ho proti možnému pádu a lanovou technikou ho vyprostili zo steny.
Jeho nezodpovedné konanie však spôsobilo problém ďalšiemu lezcovi. Ten sa musel kvôli nemožnému prechodu v ceste, držať celý čas rukami v istiacich lanách, čím mu ubudli sily a tiež požiadal o pomoc.
Touto cestou chce Horská služba upozorniť návštevníkov via ferraty  na povinnosť používať potrebnú technickú výstroj a dodržiavať pravidlá, ktoré sú stanovené pre bezpečný pohyb v takýchto cestách.