HOSTINEC – 06. 10. 2018

Prvý októbrový víkend sa stretli horskí záchranári na horskom behu s názvom Memoriál Vlada Sabola, ktorý sa tradične konal na chate Hostinec v Kremnickom pohorí. Okrem chlapcov z horskej služby sa preteku zúčastnili aj naši priatelia a priaznivci tohto behu. V minulosti „ horskáči“ túto trať behávali ako kondičnú previerku pred prichádzajúcou zimnou sezónou, ktorá tvorí najnáročnejšiu časť roka týkajúcu sa záchranných akcií na horách. Príjemné prostredie, krásne aj keď z rána trochu veterné počasie, dalo tomuto podujatiu tú správnu horskú atmosféru.
Všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii Memoriálu Vlada Sabola patrí veľké ďakujem. Tešíme sa na stretnutie zas o rok.

SKALKA – 09. 09. 2018 ( Brigáda )

Cez víkend sa chlapci z Horskej služby stretli, aby skrášlili záchrannú stanicu (chatu) na Skalke. Prvá skupina začala v sobotu s náterom strechy. V nedeľu sa na streche pokračovalo a natrela sa aj drevená časť chaty. Ešte menšie dorábky a bude to hotové 🙂

Skalka – 26. 05. 2018 ( Bike & Roll )

V sobotu sa na Skalke pri Kremnici uskutočnil horský Cyklomaratón Bike & Roll. Organizátor ( Biela Stopa ) prichystal pre 130 pretekárov trate v dĺžke 25 a 50 km.

Zdravotnú asistenciu na preteku robila Horská Služba Kremnické vrchy, ako dlhoročný partner organizátora. Horskí záchranári pomáhali nielen pri úrazoch, ale aj pri drobných opravách bicyklov.

Veríme, že sa pretek všetkým zúčastneným páčil a prídu si preveriť svoju kondičku aj na budúci rok.

Ďalšie foto: http://www.ivancillik.eu/96212-kremnica-skalka-bice-cross-country-2018

Skalka – 08. 05. 2018

Včera okolo 11:00 bola Horská služba Kremnické vrchy požiadaná o spoluprácu pri záchrannej akcii na Via Ferrate. Z najťažšej cesty s názvom Výzva vypadol 65-ročný turista, ktorý po cca 40 m páde utrpel ťažké mnohopočetné poranenia. Zranenému turistovi najskôr začali poskytovať prvú pomoc okolo stojaci lezci, ktorí tiež plánovali vystúpiť po odistenej ceste na vrchol Via Ferraty. Na miesto nehody okamžite vyrazili horskí záchranári a posádka VZZS z Banskej Bystrice. Po príchode záchranári muža ošetrili a za pomoci transportných prostriedkov spustili na zvážnicu. Stav pacienta bol natoľko vážny, že záchranári museli zahájiť resuscitačné postupy. K zranenému bol spustený aj lekár posádky VZZS a neskôr dorazili aj hasiči zo Zvolena. Za neustálej resuscitácie bol pacient nabalený do podvesu a neskôr preložený na palubu vrtuľníka, ktorý s ním smeroval do nemocnice v B. Bystrici. Aj napriek úsiliu všetkých záchranných zložiek turista zraneniam podľahol.

Pátranie po turistovi – 06. 05. 2018

V nedeľu v skorých ranných hodinách bola Horská služba Kremnické vrchy požiadaná o súčinnosť pri hľadaní turistu, ktorý sa stratil v Strážovských vrchoch. Podľa prvých informácii išlo o 41 ročného muža, ktorý sa po túre nevrátil domov.

Do tejto oblasti odišli šiesti záchranári, ktorí sa vo Fačkovskom sedle pridali k ďalšej pátracej skupine. Spolu 13 záchranárov začalo prehľadávať širšie okolie turistického chodníka, po ktorom sa mal podľa informácií od polície stratený turista pohybovať.

Neskôr sa do pátrania pridala aj posádka s vrtuľníkom Ministerstva vnútra, ktorá kontrolovala okolité hrebene pohoria.

V nedeľu sa nezvestného turistu nepodarilo nájsť a pátranie ďalej pokračuje.

Skalka – 08. 04. 2018

Na Skalke sa v nedeľu uskutočnilo preškolenie horských záchranárov. Bolo zamerané na záchranu zranenej osoby v nedávno otvorenej via ferrate.

V najťažšej ceste s názvom Výzva sa nasimuloval pád lezca s konkrétnymi zraneniami. Úlohou záchranárov bolo zranenú osobu ošetriť a rôznymi lanovými technikami vyprostiť z lezeckého terénu. Ďalej nasledoval transport spopod skál na hlavný hrebeň k dopravnému prostriedku.

Celá simulovaná záchranná akcia sa neskôr vyhodnotila na schôdzi, ktorá sa uskutočnila hneď po preškolení. Zúčastnilo sa jej dvanásť dobrovoľných záchranárov z Horskej služby Kremnické vrchy a štyria záchranári z Horskej záchrannej služby Kremnické vrchy.

 

Skalka – 24.3 – 25. 3. 2018

V sobotu bolo na Skalke krásne slnečné počasie s dennou teplotou okolo 8 st. C. V tento deň sa o zábavu pre návštevníkov postaralo nie len lyžiarske stredisko, ale aj inštruktori lyžovania. Tí svojimi lyžiarskymi kúskami predvádzali jazdy cez vodný bazén.
V nedeľu už bolo zamračené počasie s teplotou okolo -4 st. C.

Počas tohto víkendu bola Horská služba požiadaná o pomoc dva krát. Prvý krát v sobotu ošetrovali horskí záchranári 12-ročného chlapca z Prievidze, ktorý si pri páde na lyžiach poranil ľavú dolnú končatinu. Chlapec bol ošetrený a transportovaný na stanicu Horskej služby, kde si ho prevzal otec.

V nedeľu okolo 12:00 požiadala o pomoc 38-ročná žena. Tiež si pri páde na lyžiach poranila dolnú končatinu. Záchranári jej poranenú nohu zafixovali vákuovou dlahou a pomocou kanadských saní a skútra ju transportovali na chatu Horskej služby. Privolaná sanitka RZP ju odviezla na ďalšie vyšetrenie do nemocnice v Žiari nad Hronom.

Služba HS v stredisku Králiky

Víkendová služba 17.-18.3.2018 v stredisku Ski Králiky bola pomerne chladná a počasie sa menilo hneď niekoľkokrát.
Piatok v noci sneh + dážď, v sobotu doobeda slnko a teplo, poobede zamračené a chladno, nedeľa zamračené a celý deň mínusové teploty.

Počas víkendu bol ošetrený jeden úraz bežkára pod odbočkou na Gergelyho tunel.
40r.bežkár na rýchlom-zmrznutom snehu spadol a pri páde si vyluxoval rameno.

Zvyšok služby bol bez zásahu HS.

Michael Turcer

https://photos.app.goo.gl/qKa3HPnnRE3KscLO2

Skalka (10.3.-11.3.2018)

10.3.-11.3.2018 HS Kremnické vrchy – víkendové dva dni v službe na Skalke…fotoreportáž 🙂 zo všetkého trochu. Oteplenie od +3 do +7st.C, v sobotu polooblačno až oblačno, bez hmly a len mierny vetrík. V nedeľu hmla, vietor a dohľadnosť doobeda len do 30m, poobede zlepšovanie počasia…ľudí menej ako v sobotu. Zatiaľ bez úrazu, verím že to tak aj ostane… Na štadióne lyžiarske preteky cross na bežkách v réžii Bielej stopy. Pekné a atraktívne preteky, len škoda že dnes v tej hmle veľa vidno nebolo. Ferrata stále v zimných podmienkach, pozor –
zhora padá sneh a ľad, otvorená je stále iba stredná časť cez „Komín“ V službe: na zjazdovke Ivan Petráš a Cyprián Koreň Na HZS v teréne Paľo Klobušník a Peťo Brhlík.

Skalka (3.- 4. 3. 2018)

Víkendová služba na Skalke bola dosť chladná, ranné teploty okolo -10 st., cez deň -3 st., jasno, slabý na hrebeni silnejší SV vietor. KST v Kremnici organizovali prechod Kremnickými vrchmi. V sobotu z obce Turček na Skalku a v nedeľu zo Skalky na Hostinec.

V sobotu popoludní boli záchranári požiadaní o pomoc pre slovenskú bežkárku, ktorá zablúdila v oblasti Dirhábskeho sedla. Záchranárom HZS sa ju podarilo v krátkom čase lokalizovať, bola v poriadku a bez zranení.  Pomocou skútra ju transportovali na Skalku, odkiaľ už pokračovala v sprievode známych.

Služba bola požiadaná o ošetrenie reznej rany na predkolení snowboardistu, ktorý sa zrazil s lyžiarom. P

V nedeľu službukonajúci členovia boli vyzvaní o pomoc pre lyžiara, ktorý nebol schopný samostatného pohybu na lyžiach. Vyhýbal sa lyžiarke a pri tomto manévre si poranil koleno. Záchranári mu na zjazdovke koleno zafixovali a previezli ho na ZS HS, kde si ho prevzala rodina.

Ďalšia žiadosť o pomoc na seba nenechala na seba dlho čakať. Lyžiar nezvládol dojazd k spodnej stanici lanovky a vo veľkej rýchlosti vyletel mimo trať. Asi po 15 metroch dopadol do neupraveného terénu. Sťažoval si na bolesť v krížovej oblasti. Nebol schopný akéhokoľvek pohybu. K súčinnosti bola požiadaná letka ATE. Pomocou palubného navijaka bol k pacientovi spustený lekár, po zabezpečení nevyhnutných výkonov, bol lyžiar zafixovaný vo vákuovom matraci a spolu s lekárom vyzdvihnutí na palubu vrtulníka a transportovaný do nemocnice v Banskej Bystrici. (po diagnostike  zistené 3 zlomené stavce).

 

 

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com