SKALKA – 26. 1–27. 1. 2019

SKALKA – 26. 1–27. 1. 2019

Na Skalke sa cez víkend konali bežecké preteky BIELA STOPA. Bol to už 46. ročník tradičného preteku, ktorého trate prebiehajú pohorím Kremnických vrchov.
V sobotu si bežkári mohli porovnať svoje sily na 25km alebo 50km trati voľným štýlom, a v nedeľu klasickým štýlom na 30km trati. Preteku sa spolu zúčastnilo približne 950 pretekárov.

Záchranári z Horskej služby Kremnické vrchy ( 19 ) a z Horskej záchrannej služby Kremnické vrchy ( 4 ) dohliadali na bezpečnosť všetkých pretekárov aj lyžiarov v celom stredisku.

Celkovo tento víkend ošetrili tri úrazy. Prvý úraz bol nahlásený v nedeľu o 10:50 hod. Išlo o 55 r. muža, ktorý si pri páde na lyžiach zlomil predkolenie ľavej nohy. Záchranári muža ošetrili, zranenú nohu zafixovali vákuovou dlahou a pomocou skútra a zvozných saní transportovali na stanicu horskej služby (HS).
Následne prišla žiadosť o pomoc pre 14 r. dievča, ktoré si pri páde na bežkách poranilo ľavé rameno. Bežkárka bola ošetrená priamo na bežeckom štadióne lekárom a záchranármi, ktorí sa tam v tej chvíli nachádzali v rámci prebiehajúceho preteku. Zranená bežkárka bola po ošetrení transportovaná na stanicu HS. Obidvoch zranených následne odviezla sanitka na ďalšie vyšetrenie do nemocnice v Žiari nad Hronom.
Pri treťom úraze išlo znovu o úraz ramena. Muž vo veku 39r. si ho poranil pri páde na lyžiach. Zranený bol tak isto ošetrený a prevezený na chatu horskej služby. Na vlastnú žiadosť neskôr odišiel v sprievode svojich známych na ďalšie vyšetrenie.